Dzieło Pomocy
AD GENTES

… dla misji
Start Wydarzenia Projekty O nas Wpłaty Dom Misyjny Linki Misjonarze Kontakt sms

Menu

Projekty

 

Foto.archiwum AG

Szkoła w Afryce

PROJEKTY EDUKACYJNE 2020

 SZKOLENIE KATECHISTÓW, CAPIONI ARGENTYNA

Projekt ma na celu stałe szkolenie dla 23 nauczycieli, którzy prowadzą lekcje religii oraz rekolekcje. Obecnie 60 nauczycieli wymaga douczenia. Od 2008 r. szkoła organizuje szkolenia dla katechistów w dziedzinie Pisma Św. teologii dogmatycznej i ekumenicznej, oraz duszpasterstwa. W tym roku odbędą się dwa szkolenia z grupą 60 katechistów. Uczestnicy otrzymają bezpłatny obiad i materiały duszpasterskie dla swoich szkół. Sto egzemplarzy  „Biblii dla młodzieży” i dokument „ Christus Vivit” zostaną zakupione za dotację od „Ad Gentes”. Za realizację projektu odpowiada o. Leszek Wilman, werbista z Capioni w Argentynie.

 

BUDOWA INTERNATU DLA DZIECI W DOUMOUGOU, CZAD

Projekt zakłada budowę internatu przy szkole misyjnej w Doumogou. Budynek będzie się składał z dwóch sypialni (każda na 10 uczniów), kuchni i magazynu. Projekt realizuje ks. Jakub Szałek, fideidonista z diec. bydgoskiej.

 

WYPOSAŻENIE ŚWIETLICY W NUR SUŁTAN, KAZACHSTAN

Od dwóch lat przy parafii siostry prowadzą świetlicę dla dzieci. Przychodzą one przed lub po szkole, spędzają kilka godzin, by wspólnie móc się modlić i rozwijać. Do  prowadzenia świetlicy potrzeba zakupić drukarkę wraz ze skanerem i ksero, piecyk gazowy z piekarnikiem elektrycznym, czajnik elektryczny na wodę, naczynia sztućce, garnki i przybory kuchenne. Za realizację projektu odpowiada s. Joanna Gulcz, Służebniczka.

 

ZAJĘCIA WYRÓWNAWCZE DLA DZIECI OPÓŹNIONYCH W ROZWOJU I KÓŁEK ZAINTERESOWANIA DLA DZIECI UTALENTOWANYCH W KAPCZAGAJ, KAZACHSTAN

Projekt dotyczy zorganizowania zajęć dodatkowych dla dzieci ze szkoły podstawowej, które mają problemy z uczeniem się. Parafia organizuje dodatkowe zajęcia także dla dzieci uzdolnionych. Projekt realizuje ks. Artur Zaraś, fideidonista.

 

ZAKUP MASZYN DO SZYCIA W BOUAR, RCA

Grupa 30 dziewcząt, które ukończą 3 letni kurs krawiecki otrzymają po zakończeniu kursu maszynę krawiecką ze stołem, by samodzielnie zarabiać na własne i rodziny utrzymanie. Projekt dotyczy zakupu maszyn, kompletu igieł i nici oraz materiałów do szycia i potrzebnych akcesoriów. Koszt jednej maszyny ze stołem to 140 €. Projekt realizuje s. Renata Paluch, pasterzanka.

 

ZAKUP PANELI SŁONECZNYCH W DJUOTH, KAMERUN

Panele słoneczne, które zostaną zakupione pomogą w pracy edukacyjnej.  Dostęp do światła pozwoli sporządzić wszystkie raporty szkolne, a także ułatwi wykonywanie fotokopii na miejscu dla uczniów na egzaminy.  Do tej pory siostra załatwiała wszystko 150 km od misji i na wyjazd musiała przeznaczyć 2 dni. Projekt realizuje s. Antonina Zaręba ze Zgromadzenia Dusz Czyśćcowych.

 

WYPOSAŻENIE GIMNAZJUM W ANTANARIVO, MADAGASKAR

Projekt dotyczy doposażenia szkoły prowadzonej przez ojców Oblatów w dodatkowe ławki – stoły i szafki z półkami dla uczniów.  Realizuje go o. Adam Szul, Oblat NMP.

 

PRZEPROWADZENIE DWÓCH SZKOLEŃ DLA NAUCZYCIELI W KIBAKARI, TANZANIA

Projekt polega na przeprowadzeniu dwóch 5-dniowych seminariów/szkoleń w maju i lipcu 2020 dla nauczycieli z naszego misyjnego przedszkola i szkoły podstawowej w misji Kiabakari, w diecezji Musoma, w Tanzanii. Szkolenia będą prowadzone w szkole przez urzędników państwowych z Ministerstwa Edukacji w Tanzanii (z rezydencją w Mwanzie) i będą obejmować wszystkie przedmioty nauczane w naszej szkole w celu podniesienia kwalifikacji i kompetencji nauczycieli. Za projekt odpowiada ks. Wojciech Kościelniak.

 

KURSY ANGIELSKIEGO – YOU CAN W TEFE, BRAZYLIA

Poprzez projekt parafia dotrzeć do 50 nieletnich, którzy mieliby możliwość poznania języka angielskiego. Grupy są małe (maksymalnie 10 uczniów). Planuje się 6 lekcji na tydzień, 3 godziny rano i 3 godziny popołudniu tzn. 6 godzin na tydzień. 24 godziny na miesiąc (6 lekcji x 4 tygodnie = 24 lekcje na miesiąc), w ciągu 11 miesięcy (24 lekcje w miesiącu x 11 miesięcy). Ogółem 264 godzin lekcji w roku. Wartość 1 godziny - 30 reali (=30 złotych). 264 godziny x 30 reali = 7.920 reali (około 1800 Euro). Projekt realizuje ks. Piotr Szewion, fideidonista z diec. kaliskiej.

 

ZAKUP FOTOKOPIARKI DLA SZKOŁY W COCHABAMBA, BOLIWIA

Projekt dotyczy zakupu fotokopiarki, która posłuży w parafii do powielania materiałów formacyjnych, które następnie przekazywane są kursantom, a w internacie (oprócz potrzeb administracyjnych) używana jest dla potrzeb uczniów. Za realizację projektu odpowiada o. Kazimierz Chowaniec, Pijar.

 

ZAKUP KSIĄŻEK ORAZ MEBLI DO NOWOPOWSTAJĄCEJ BIBLIOTEKI PARAFIALNEJ MWANGA KILIMANJARO. TANZANIA

Biblioteka ma służyć tutejszym mieszkańcom, a w szczególności dzieciom oraz młodzieży. Projekt zakłada dwie lub trzy fazy w zależności od zainteresowania i potrzeb: wyposażenie pomieszczenia w podstawowe meble i książki i komputer do prowadzenia rejestru; powiększenie biblioteki o pomieszczenie na czytelnie i poszerzenie zbioru książek wg zapotrzebowania; doposażenie biblioteki o sprzęt multimedialny i zatrudnienie pracownika biblioteki. Projekt realizuje o. Grzegorz Bykowski, Franciszkanin.

 

ZAKUP GŁOŚNIKA DO PRZEPROWADZANIA W SPOTKAŃ W PLENERZE W MIILYA, IZRAEL

Celem projektu jest zakup głośnika do przeprowadzania w spotkań w plenerze oraz zakup wyposażenia potrzebnego do przygotowania materiałów do ewangelizacji i formacji katechistów świeckich, młodzieży  dzieci. Siostry chcą wyposażyć placówkę misyjną w potrzebny do przeprowadzania katechezy, formacji i ewangelizacji sprzęt: głośnik przenośny z 7 mikrofonami do użytku bez dostępu do prądu oraz sprzęt biurowy do przygotowania książeczek i materiałów  formacyjnych (bindownica grzbietowa (do zszywania książeczek), laminator zgrzewający plastik z papierem do utrwalania materiałów wielokrotnego użytku oraz gilotyna do cięcia papieru). Projekt realizuje s. Anna Czechowska ze Zgromadzenia Sług Ewangelii Miłosierdzia Bożego.


KOMPUTERY DLA SEMINARIUM DUCHOWNEGO W IQUITOS PERU

Projekt dotyczy zakupu 5 komputerów. W sali komputerowej znajduje się 5 starych komputerów. Po ostatnim przeglądzie informatyk oświadczył, że ich złe funkcjonowanie się nie zmieni, bo już są za stare i trzeba pomyśleć nad wymianą tychże jednostek. Projekt realizuje ks. Zbigniew Rembała, fideidonista z diec. płockiej.

 

BUDOWA OGRODZENIE I HANGAR DLA PRZEDSZKOLA ŚW. JÓZEFA W BERTOUA, KAMERUN

Obecny mur zagraża życiu podopiecznym, gdyż w każdej chwili może runąć. Potrzebna szybka akcja i pomoc. Część muru zostanie wykorzystana do zbudowania hangaru, który będzie ochraniał dzieci przed słońcem i deszczem. Hangar 14x7,5 m będzie częściowo obejmował zewnętrzną część placówki, tak aby chronił dzieci, kiedy samotne czekają na poranne otwarcie przedszkola. Za realizację projektu odpowiada s. Rut Ciesielska, Dominikanka.

 

ORGANIZACJA SPOTKAŃ WAKACYJNYCH DLA DZIECI W BAYAMO, KUBA

Projekt jest kontynuacją zeszłorocznego projektu zorganizowanego także przy udziale „Ad Gentes” i już rozliczonego. Celem jest: zorganizowanie wakacji dzieciom z biednych rodzin oraz na wsiach, integracja studentów z Polski i Kuby, przebudzenie małych wspólnot. Finanse potrzebne są na transport na miejscu wolontariuszy zakup napojów i poczęstunku dla dzieci, potrzebne materiały, paliwo. Projekt realizuje ks. Adam Wiński, fideidonista archidiec. białostockiej.

 

FORMACJA NAUCZYCIELI – WOLONTARIUSZY DO SZKÓŁ NIEDZIELNYCH W GOROKA, PAPUA NOWA GWINEA

W diecezji Goroka funkcjonuje aktualnie około 30 Szkół Niedzielnych utworzonych przy parafiach czy Małych Wspólnotach Chrześcijańskich. Szkoły te prowadzone są przez wolontariuszy, dla dzieci które z jakiś przeszkód nie mogą uczestniczyć w zajęciach szkolnych. Dla wielu dzieci jest to jedyna okazja do nauczania religii, modlitwy czy katechizmu. Nauczycielami są głównie wolontariusze z wioski. Niestety bez pedagogicznego przygotowania zdani są na własną inicjatywę lub pomysły. Dlatego od 3 lat diecezja organizuje we własnym zakresie kursy formacyjne które pomagają nauczycielom w formacji pedagogicznej i pastoralnej. Za projekt odpowiada bp Dariusz Kałuża, Misjonarz Świętej Rodziny.

 

BOISKO DO PIŁKI RĘCZNEJ DLA DZIEWCZĄT, BURUNDI

Projekt dotyczy budowy boiska do piłki ręcznej w terenie otwartym. Wymaga przygotowania terenu pod jego budowę. Wymiary klasyczne to 40x20 m. Trzeba umocować taflę i złożyć bramki i siatkę  oraz oznaczyć linie. Z boiska docelowo będzie korzystać ok. 200 osób. Projekt realizuje o. Zbigniew Nobis, karmelita.


SZWALNIA DLA KOBIET W ADAR, ALGIERIA

Projekt dotyczy stworzenia miejsc pracy dla kobiet. W tym celu chcemy został wynajęty lokal oraz przygotowano w nim szwalnię. Trzeba sfinansować prace elektryczno-budowlane oraz zakup wyposażenia w postaci maszyn do szycia, overlock, żelazka, stołu do szycia, krzeseł, szafek. Projekt realizuje  ks. Marek Nasiłowski, fideidonista z arch. warszawskiej.

 

ZAKUP WYPRAWEK SZKOLNYCH DLA DZIECI ROZPOCZYNAJĄCYCH NAUKĘ W SZKOLE MAGAMZO, TANZANIA

Dzieci mają otrzymać wyprawkę szkolną, ubrania, niezbędną pomoc medyczną oraz 2 razy w tygodniu spotkają się na zajęciach formacyjnych, katechezie, plastyce i muzyce. Pomocą objęta będzie grupa 100 osób w wieku od 2 do 18 lat wybranych przez grupy parafialne. Chcemy zakupić: buty, swetry, mundurki, skarpetki, ołówki i długopisy, plecaki, zeszyty. Paski do spodni. Projekt realizuje s. Monika Olga Nowicka, elżbietanka.

Projekty edukacyjne jesień 2020

 

 

BUDOWA SZKOŁY W MINDOULI (KONGO BRAZAVILLE)

Projekt polega na dobudowie piętra szkoły przy par. św. Jana Pawła II w Brazzaville. Przewiduje się wymurowanie sześciu sal lekcyjnych. Za projekt odpowiada ks. Maciej Fleszar, fideidonista.

 

REMONT KLAS SZKOLNYCH W BOFFA (GWINEA)

Projekt zakłada pomalowanie trzech klas oraz sekretariatu szkoły, zakup wyposażenia do sekretariatu, jak również zakup biurek i krzeseł dla nauczycieli oraz koniecznych napraw. Remont polepszy warunki nauczania. Projekt realizuje o. Marek Walkusz, duchacz.

 

MEBLE DLA KLAS SZKOLNYCH W YAMFO (GHANA)

Projekt dotyczy wyposażenia szkoły podstawowej – zakup mebli do 3 kolejnych sal w szkole prowadzonej przez siostry nazaretanki w Yamfo. Dzięki Dziełu Pomocy „Ad Gentes” wyposażono już dwie sale w ubiegłym roku. Projekt realizuje s. Angelika Fąfara, nazaretanka.

 

FORMACJA NAUCZYCIELI W KOUNDANDENG (KAMERUN)

Projekt dotyczy dokształcania nauczycieli pracujących w Zespole Szkół św. Mateusza w Koundandeng w Kamerunie, prowadzonym przez siostry karmelitanki. Siostry chcą organizować dodatkowe kursy i formację kilkudniową. Projekt realizuje s. Bujak Ida, karmelitanka.

 

PLAC ZABAW DLA PRZEDSZKOLAKÓW W CHIRAA (GHANA)

Projekt dotyczy wykonania placu zabaw dla dzieci z przedszkola prowadzonego przez siostry nazaretanki w Chiraa. Trzeba nawieść ziemię, zasadzić trawę, zbudować altanę. Trzeba zakupić domek, samochód, pociąg, huśtawki, tor dla dużych zabawkowych pojazdów zamawiając je u miejscowych rzemieślników. Z jednej strony pomoże to dzieciom i szkole, a z drugiej da pracę okolicznym spawaczom, stolarzom i murarzom. Projekt realizuje s. Justyna Czerwińska, nazaretanka.

 

KSIĄŻKI I ARTYKUŁY SZKOLNE DLA PRZEDSZKOLA W DIMAKO (KAMERUN)

Projekt dotyczy zakupu książek dla dzieci oraz artykułów biurowych (3 książki dla dziecka: do nauki pisania, czytania oraz matematyki, zeszyt do ćwiczeń i kolorowania). Projekt realizuje s. Aleksandra Bondel, karmelitanka.

 

WYKOŃCZENIE I WYPOSAŻENIE PRZEDSZKOLA W ABONG MBANG (KAMERUN)

Projekt dotyczy wykończenia i wyposażenia sal dla przedszkola Les Anges st. Aloys, prowadzonego przez siostry Duszy Chrystusowej w Abong Mbang. Przedszkole przyjmuje ok. 100 dzieci. Projekt realizuje s. Alicja Adamska.

 

BUDOWA TOALET PRZY SZKOLE W FIANARANSOA (MADAGASKAR)

Projekt dotyczy wykończenia budynku, który służy jako kaplica i szkoła do alfabetyzacji mieszkańców czterech wiosek leżących na peryferiach par. św. Eugeniusza w Fianaransoa. Trzeba zbudować toalety i prysznice oraz wykopać studnię. Projekt realizuje o. Mariusz Kasperski, oblat NMP.

 

RESOCJALIZACJA DZIECI ULICY W AWASSIE (ETIOPIA)

Dzieci ulicy przebywają w ośrodku przez okres 3 miesięcy i dłużej. Część z nich uczęszcza do szkoły. Projekt zakłada pokrycie kosztów prowadzenia ośrodka dla dzieci (wyżywienie, organizacja zajęć, materiały edukacyjne, opieka medyczna, zakup odzieży, środków czystości, opłacenie mediów. Projekt realizuje Magdalena Sobocka, misjonarka świecka.

Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
41 0.049994945526123