Dzieło Pomocy
AD GENTES

… dla misji
Start Wydarzenia Projekty O nas Wpłaty Dom Misyjny Linki Misjonarze Kontakt sms

Menu

Projekty

 

Foto.archiwum AG

Szkoła w Afryce

PROJEKTY EDUKACYJNE 2018

 REMONT DOMU PRZEZNACZONEGO NA ŻŁOBEK SEGEREA, TANZANIA

Projekt dotyczy remontu i przebudowy 8 pokojowego domu z przeznaczeniem na żłobek prowadzony przez siostry ze Zgromadzenia Misjonarek Św. Rodziny. Projekt realizuje s. Tacjana Perszon.

ŁAWKI SZKOLNE W DWÓCH KLASACH, KAMALKI, PAPUA NOWA GWINEA

Projekt dotyczy zakupu 50 ławek szkolnych dla dwóch klas w Bena Bridge Primary School, w par. Kamalki, Papua Nowa Gwinea. Projekt realizuje ks. Marian Dziurzyński.

FORMACJA I POMOCE DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELI SZKÓŁ NIEDZIELNYCH W DIECEZJI GOROKA, PAPUA NOWA GWINEA

Projekt dotyczy przygotowania 30 nauczycieli do prowadzenia „Szkoły Niedzielnej” i zakupu dla nich pomocy dydaktycznych. Szkoły te są prowadzone przez wolontariuszy z danej parafii. W ramach projektu przewidziano 4 spotkania formacyjne w Centrum Diecezjalnym w Goroka. Każde spotkanie trwa tydzień. Projekt realizuje bp Dariusz Kałuża.

DRUK KSIĄŻEK I PODRĘCZNIKÓW DLA DZIECI I MŁODZIEŻY SZKÓŁ KATOLICKICH, GOROKA, PAPUA NOWA GWINEA

Projekt dotyczy sfinansowania druku przez Instytut Liturgiczno-Katechetyczny podręczników do religii dla Elementary School (kl. I-II). Dotacja 2000 euro pozwoliłaby na wydrukowanie 250 podręczników, które mogłyby być rozprowadzone wśród najbiedniejszych dzieci bezpłatnie. Za projekt odpowiada ks. Adam Samsel MSF.

BUDOWA SZKOŁY ELEMENTARNEJ PRZY YC HALL W GOROKA, PAPUA NOWA GWINEA

Projekt dotyczy budowy szkoły dla 250 dzieci.  Projekt realizuje o. Piotr Michalski MSF.

REMONT TOALET W PRZEDSZKOLU W DIMAKO, KAMERUN

Projekt dotyczy remontu toalet (wykucie dodatkowych drzwi, wymiana podłogi, położenie płytek i pomalowanie ścian), z których codziennie korzysta 190 dzieci z przedszkola prowadzonego przez Siostry ze Zgromadzenia Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Dimako. Projekt pilotuje s. Alojza Maksimiuk.

PROWADZENIE CENTRUM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY IM. SŁUGI BOŻEGO PADRE ALBERTO FERRI, POTROVIEJO, EKWADOR

W ramach projektu prowadzone są zajęcia i warsztaty z młodzieżą i dziećmi, obozy, rekolekcje z noclegiem, wyprawy i wyjazdy. Wszystkie te zajęcia prowadzą wolontariusze z Polski, osoby z parafii, siostry zakonne oraz młodzież. Beneficjentami tego projektu jest grupa 400 osób. Projekt realizuje ks. Wiesław Podgórski.

ZAKUP KOMPUTERA I DRUKARKI DLA SIÓSTR SŁUŻEBNICZEK NIEPOKALANEGO POCZĘCIA NMP W JASNEJ POLANIE, KAZACHSTAN

Projekt dotyczy zakupu komputera, skanera i drukarki, ksero, które są potrzebne do przygotowywania materiałów dydaktycznych na zajęcia katechetyczne dla 200 dzieci i młodzieży w par. MB Nieustającej Pomocy w Jasnej Polanie. Projekt realizuje s. Urszula Kubiak, Służebniczka Niepokalanego Poczęcia NMP.

PODRĘCZNIKI DLA SZKÓŁ MISYJNYCH W DYSTRYKCIE, VONAGNINOVO, MADAGASKAR

Projekt dotyczy sfinansowania zakupu kompletu podręczników dla nauczycieli, którzy pracują w 8 szkołach przyparafialnych (uczęszcza do nich 1258 dzieci). Za projekt odpowiada o. Czesław Sadecki, ze Zgromadzenia Słowa Bożego.

BURSA DLA UCZNIÓW Z WIOSEK W GMINIE TANDRANO, MADAGASKAR

Projekt dotyczy budowy bursy w Tandrano, gdzie funkcjonuje szkoła podstawowa, gimnazjum państwowe. Bursa będzie prowadzona przez misje, co daje duże możliwości ewangelizacyjne. Budynek powstanie dzięki pracy rodziców, z materiałów dostępnych na miejscu, takich jak cegła i drewno. Jedynie cement i blacha zostaną zakupione. Projekt realizuje o. Ludwik Wawrzeczko ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny.

WYPOSAŻENIE 15 MIESZKAŃ NAUCZYCIELI W DOUME, KAMERUN

Projekt dotyczy zakupu mebli dla 15 mieszkań nauczycieli szkoły podstawowej i przedszkola, prowadzonych przez siostry pallotynki w Doume. Projekt realizuje s. Fabiana Leitgeber ze Zgromadzenia Sióstr Pallotynek.

CENTRUM SZKOLENIA I INNOWACJI PSZCZELARSTWA W COCAPATA, BOLIWIA

Projekt dotyczy powstania parafialnego Centrum Pszczelarstwa, które będzie służyło parafii w Cocapata. Ma ono za zadanie przygotować do pracy pszczelarzy i zapewnić im utrzymanie ze sprzedaży wyrobów pszczelarskich. Projekt realizuje ks. Stanisław Chowaniec ze Zgromadzenia Ojców Pijarów.

KOLONIE I OBOZY DLA DZIECI I MŁDOZIEŻY, JASNA POLANA, KAZACHSTAN

Projekt dotyczy organizacji tygodniowych obozów rekolekcyjno-wypoczynkowych w wioskach należących do parafii oraz jeden turnus wyjazdowy do diecezjalnego domu rekolekcyjnego w Szczucińsku.

BUDOWA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W SOLIMDE, TOGO

Projekt dotyczy budowy szkoły podstawowej, składającej się z 3 klas, pomieszczenia dla dyrektora i magazynu. Miejscowa ludność partycypuje w kosztach budowy i pracy. Projekt realizuje ks. Marian Szatkowski ze Stowarzyszenia misji Afrykańskich.

NIWELACJA TERENU BOISKA PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ I INSTALACJA PLACU ZABAW W PRZEDSZKOLU W MBEI, KAMERUN.

Projekt dotyczy zrównania terenu przed budynkami katolickiej szkoły podstawowej prowadzonej przez Siostry Pasjonistki w Mbei oraz przygotowania placu zabaw na podwórku przedszkolnym (teren jest już ogrodzony). Za projekt odpowiada s. Tomasza Sadowska, pasjonistka.

ZAKUP PLECAKÓW, KSIĄŻEK I PRZYBORÓW SZKOLNYCH DLA UBOGICH DZIECI W IVIRGARZAMA, BOLIWIA

Projekt dotyczy pomocy w zakupieniu materiałów i przyborów szkolnych dla 67 dzieci z wioski, gdzie siostry albertynki prowadzą dla nich spotkania. Projekt realizuje s. Cecylia Ślebzak.

WYPOSAŻENIE DOMU DZIECIĘCEGO ŚWIĘTEJ RODZINY W KITHATU, KENIA

Projekt zakłada wyposażenie w meble (łóżka, materace, koce, pościel, szafki, biurka, krzesła) w nowoutworzonym Centrum Dziecięcym Św. Rodziny. Projekt prowadzi s. Dariana Jasińska ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny.

NAGŁOŚNIENIE DLA JORDAN UNIWERSITY COLLAGE W MOROGORO, TANZANIA

Projekt dotyczy zakupu nagłośnienia (wzmacniacz, mikser, kolumny i mikrofony) dla otwartego placu uniwersyteckiego o długości ponad 110 m i szerokości 55 m. Uniwersytet prowadzą Ojcowie Salwatorianie. Projekt realizuje o. Jacek Górka, salwatorianin.

WYPOSAŻENIE SZKOŁY W TETOUAN MAROKO

Projekt dotyczy modernizacji Centrum Lerchundi w Tetuanie (Maroko), co pozwoli na zwiększenie liczby osób kształcących się. Obecnie 3 klasy są w surowym stanie – trzeba zakupić krzesła, stoliki, pomalować salę. Jedna z klas ma służyć szkoleniom i spotkaniom. Projekt realizuje o. Zenon Duda z Zakonu Braci Mniejszych.

SOBOTNIA SZKÓŁKA WYRÓWNAWCZA MISJONAREK ŚWIĘTEJ RODZINY W LUSACE, ZAMBIA

 

Projekt dotyczy zakupu pomocy dydaktycznych, kserokopiarki i drukarki dla sobotniej szkółki, do której uczęszcza 60 dzieci z dzielnicy Chawama. Za projekt odpowiada s. Kajetana Iwona, ze Zgromadzenia Misjonarek Świętej Rodziny.

WYPOSAŻENIE SALI PRODUKCYJNEJ SZKOŁY SAN BENITO W PASTOREO, PARAGWAJ

Projekt obejmuje renowację i wyposażenie sali produkcyjnej w szkole rolniczej w San Benito w maszyny do produkcji własnych wyrobów rolniczych. Potrzeba środków na zakup kuchni elektrycznej lub gazowej, lodówki, garnków, patelni,  robota do obróbki warzyw, mięsa, maszyny do produkcji makaronu i kukurydzy. Projekt obejmuje renowację najbardziej zdewastowanej części szkoły ojców werbistów, która ma służyć części produkcyjnej. Projekt realizuje Katarzyna Parnicka.

ŁAWKI SZKOLNE I RENOWACJA KLAS W SZKOLE ŚW. RODZINY W CHAWAMIE, LUSAKA

Projekt zakłada zakup ławek szkolnych dla dzieci oraz zakup farby do pomalowania klas lekcyjnych w szkole podstawowej prowadzonej przez siostry (600 dzieci). Projekt realizuje s. Małgorzata Jędrzejczak ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Św. Rodziny.

ŁAWKI I WYKOŃCZENIE POKOJU NAUCZYCIELSKIEGO W SZKOLE W SUBUKI, KENIA

Projekt dotyczy wykończenia pokoju nauczycielskiego (zakup szafy, biurek, krzeseł) w szkole prowadzonej przez Zgromadzenie Misjonarek Świętej Rodziny w Subuki. Do szkoły uczęszcza 90 dzieci. Szkoła stale się rozrasta. Trzeba oprócz mebli, wstawić okna, drzwi i zrobić sufit i pomalować ściany. Projekt realizuje s. Katarzyna Jakubczak.

AKTUALIZACJA BIBLIOTEKI W CENTRUM FORMACJI MISJONARZY ŚWIECKICH W SALVADOR, BRAZYLIA

Projekt dotyczy polepszenia organizacji biblioteki w Redemptorystowskim Centrum Formacji dla świeckich. W ramach projektu planowane jest polepszenie organizacji biblioteki (nowe 4 półki, komputer, zakup 8 słowników i 40 książek z dziedziny misjologii i nowej ewangelizacji, oczyszczenia starych książek).

BUDOWA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W GARI-GOMBO, KAMERUN

Projekt dotyczy budowy 3 klas szkoły podstawowej na terenie parafii prowadzonej przez misjonarzy Oblatów Niepokalanej. Projekt realizuje o. Alojzy Chrószcz.

WYPOSAŻENIE SZKOŁY MISYJNEJ W MASOMELOKA, MADAGASKAR

Projekt dotyczy zakupu rzutnika-projektora do komputera, który można wykorzystywać na lekcjach w szkole misyjnej w Masomeloka i spotkaniach duszpasterskich dla katechumenów w parafii. Dla dzieci projekt zakłada budowę „ogródka jordanowskiego” (huśtawki, zjeżdżalnia, drabinki i liny z oponami).projekt realizuje o. Bogusław Guzik ze Zgromadzenia misjonarzy Oblatów Niepokalanej.

ZAKUP SZAF DLA OŚRODKA ZDROWIA W ABONG-MBANG, KAMERUN

Projekt dotyczy zakupu szafy do przechowywania urządzeń medycznych i środków medycznych i stomatologicznych oraz 2 mniejszych szaf do maszyn biochemicznej i morfologicznej, które ulegają zniszczeniu ze względu na istniejąc warunki atmosferyczne. Projekt realizuje s. Nazariusza Żuczek ze Zgromadzenia Sióstr Duszy Chrystusowej.

STOŁY POD KOMUTERY W MARY HELP COLLAGE-DILLA, ETIOPIA

Projekt dotyczy zakupu stołów pod komputery dla college w Dilla, prowadzonym przez Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki w Dilla, Etiopia. Siostry prowadzą 3 kierunki kształcenia (250 osób), które wykorzystują komputery. Projekt realizuje s. Helena Kamińska.

 KOMPUTER I DRUKARKA DLA PRZEDSZKOLA SIÓSTR SŁUŻEBNICZEK W TCHOLLIRE, KAMERUN

 Projekt zakłada zakup komputera i drukarki dla przedszkola prowadzonego przez Siostry Służebniczki NMP NP. (śląskie). Siostry drukują materiały dydaktyczne dla 70 dzieci. Projekt realizuje s. Maria Oliwia Kwiecień.

KOREPETYCJE DLA DZIECI W KIKAILELAKI I KIKO, KAMERUN

Celem projektu jest pomoc dzieciom w nadrobieniu straconego roku nauki oraz podniesienie poziomu wiedzy, by mogły otrzymać promocję do następnej klasy. Od grudnia 2016 r. do stycznia 2018 nie można było prowadzić z powodu wojny zajęć szkolnych. Korepetycje dla dzieci odbędą się w Kiko i Kikailelaki w ciągu roku szkolnego i wakacji. Projekt realizuje s. Lucyna Wajda, michaelitka.

ZAKUP KOMPUTERA I POMOCY BIUROWYCH DO PRACY Z DZIEĆMI W FIGUIL, KAMERUN

Projekt dotyczy zakupu komputera i wyposażenia do biura, które służy prowadzeniu katechez, spotkań, ewangelizacji przez filmy. Dzięki komputerowi i drukarce siostry będą mogły powielać pomoce do katechezy. Projekt realizuje s. Benigna Boguszewska, służebniczka śląska.

BUDOWA BOISKA DO PIŁKI KOSZYKOWEJ W COCOBEACH, GABON

Projekt polega na wybudowaniu betonowego boiska do piłki koszykowej na terenie par. Boisko ma wymiary 28 metrów na 15. Trzeba zakupić cement, przyczepę żwiru oraz pręty stalowe. Teren boiska został wykarczowany przez młodzież. Również podejmie się ona prac przy budowie boiska. Za projekt odpowiada o. Piotr Wrotniak, kapucyn.

AGREGAT PRĄDOTWÓRCZY DLA ŻŁOBKA W BERTOUA, KAMERUN

Ponieważ w mieście nie ma stałego dostępu do prądu, trzeba go zapewnić poprzez zakupienie agregatu prądotwórczego. Dzięki temu żłobek będzie miał stały dostęp do wody. Projekt realizuje s. Norberta Beata Banaszek.

BATERIE SŁONECZNE DO SZKOŁY W BEREKA, MADAGASKAR

Zakup baterii słonecznych do szkoły prowadzonej przez siostry franciszkanki ułatwi dzieciom naukę popołudniami. Dzieci kończą zajęcia o 16.30-17.00. W domu zaś odrabiają lekcje przy lampie naftowej. Projekt realizuje s. Iwona Korniluk, franciszkanka.

ŚWIETLICA EDUKACYJNA W SANTO DOMINGO, EKWADOR

Projekt dotyczy zakupu materiałów dydaktycznych, projektora, gier i filmów oraz plansz edukacyjnych dla świetlicy w Santo Domingo prowadzonej przez ojców franciszkanów. Opiekują się oni dziećmi i młodzieżą z rodzin dysfunkcyjnych i niepełnych. Projekt realizuje o. Grzegorz Śmiałek, franciszkanin.

PLAC ZABAW DLA DZIECI I MINI SIŁOWNIA W MISJI KAMYSZENKA, KAZACHSTAN

Projekt dotyczy budowy placu zabaw dla młodszych dzieci oraz mini siłowni dla młodzieży i boiska do gry w piłkę dla dzieci w opolskiej miejscowości Kamyszenka. Będzie to miejsce bezpieczne. Projekt realizuje s. Weronika Jerzewska, ze zgromadzenia Franciszkanek szpitalnych.

EDUKACJA I WYŻYWIENIE DZIECI W MORANJARY, MADAGASKAR

Projekt dotyczy dofinansowania posiłków dla 70 dzieci w wieku 7-15 lat w szkole prowadzonej dla najbiedniejszych dzieci, których rodziców nie stać na opłacenie szkoły. Posiłek jest często jedynym w ciągu dnia dla dzieci. Potrzeba również zakupić zeszyty i długopisy. Projekt realizuje o. Adam Brodzik, werbista.

REMONT SZKOŁY I WYPOSAŻENIE BATURI, KAMERUN

Projekt dotyczy renowacji szkoły prowadzonej przez siostry pasjonistki w Bautouri. Koniecznie trzeba wyremontować klasy, zmienić tablice szkolne, zreperować drzwi i okna. 2 okna trzeba całkowicie wymienić. Siostry potrzebują również materiałów do edukacji, tablic z alfabetem, cyframi, a dla dzieci młodszych przybory szkolne. Projekt realizuje s. Teodora Grudzińska, pasjonistka.

 KSIĄŻKI DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ DLA DZIECI W HAUT-NYONG, KAMERUN

Projekt dotyczy zakupu książek dla dzieci klas I-VI w katolickiej szkole. Uczęszcza do niej 420 dzieci i składa się z 8 klas po 700 uczniów. Dzięki dofinansowaniu byłoby możliwe zakupienie książek z najważniejszych przedmiotów na każdą klasę. Zakupione zostanie 350 książek dla 70 dzieci.  Projekt realizuje s. Grażyna Wojnowska, pallotynka.

FOTOKOPIARKA DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W OBALA, KAMERUN

Projekt dotyczy zakupu fotokopiarki dla szkoły podstawowej i ośrodka zdrowia w Obala, Kamerun. Do szkoły uczęszcza 285 dzieci z okolic i 60 przedszkolaków. Projekt realizuje s. Ida Bujak, karmelitanka.

WYPOSAŻENIE KLASY W BAFOUSSAM, KAMERUN

Projekt dotyczy wyposażenia sali lekcyjnej w stoliki, krzesła i szafy biurowe w przedszkolu parafialnym prowadzonym przez siostry michaelitki. Do przedszkola uczęszcza 87 dzieci. Projekt realizuje s. Małgorzata Bąk, michaelitka.

 BUDOWA TOALET W SZKOLE PODSTAWOWEJ W ABONG-MBANG

Projekt dotyczy budowy toalet dla dzieci szkolnych i nauczycieli w szkole podstawowej prowadzonej przez siostry pallotynki w Abong-Mbang. Zostanie wykonane szambo, mury, pokrycie dachowe, instalacja drzwi oraz odpływy. Projekt realizuje s. Halina Teresa Gnatowska, pallotynka.

PODRĘCZNIKI DLA DZIECI W SZKOŁACH PODSTAWOWYCH I ŚREDNICH W MERU, KENIA

Projekt polega na zakupie książek i podręczników dla dzieci, by z nich mogły korzystać również w domu. Z pomocy skorzysta 150-200 osób. Projekt realizuje s. Ewa Zimińska, Misjonarka Św. Rodziny.

REMONT SZKOŁY PODSTAWOWEJ W PAR. BOFFA, GWINEA

Remont dachu zahamuje degradację szkoły i polepszy warunki nauki dzieci. Remont dotyczy również dwóch klas, wymiany sufitu podwieszanego, malowania, odnowienia tablic, reperacji podłóg. Projekt realizuje o. Marek Walkusz, duchacz.

WSPIERANIE NAJUBOŻSZYCH DZIECI W MAGAZAMZO, TANZANIA

Projekt „Krok do szczęścia” polega na przekazaniu dzieciom wyprawki szkolnej, ubrań, niezbędnej pomocy medycznej, które 2 razy w tygodniu uczęszczają do świetlicy sióstr. Jest to grupa 80 osób w wieku 2-18 lat. Projekt zakłada zakup 18 worków ryżu, 10 worków fasoli, 16 worków maki kukurydzianej, 52 reklamówek suszonych rybek, 10 worków kukurydzy i 20 wiader oleju. Projekt realizuje s. Monika Olga Nowicka, elżbietanka.

DOPOSAŻENIE ŚWIETLICY DLA DZIECI W ORURO, BOLIWIA

Projekt dotyczy doposażenia świetlicy dla dzieci i części zajmowanej przez wolontariat. Siostry prowadzą zajęcia świetlicowe i opiekują się dziećmi i młodzieżą. Zapewniają swym podopiecznym ciepły posiłek. Projekt realizuje s. Joanna Olszewska, ze Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

BUDOWA BUDYNKU SZKOLNEGO Z DWIEMA KLASAMI I BIUREM W ROTIANDZIE W PAR. SW. MONIKI W SUGA, PAPUA NOWA GWINEA

Projekt dotyczy sfinansowania zakupu blachy falowanej na dach i blachy na ściany zewnętrzne budynku szkoły zawodowej dla dziewcząt w Rotiandzie (par. Suga). Do szkoły uczęszcza 30 uczennic, które uczą się zawodu. Projekt realizuje ks. Michał Skubiś, fideidonista.

MONITORING DLA DOMU DZIECKA W KAPCZAGAJU, KAZACHSTAN

Projekt zakłada sfinansowanie monitoringu budynku domu dziecka prowadzonego przez siostry służebniczki. Jest to spowodowane zmianą przepisów państwowych, Projekt realizuje s. Wiera Zinkowska, służebniczka wielkopolska.

PLAC ZABAW ORAZ ZABAWKI DO PRZEDSZKOLA W MULI, PAPUA NOWA GWINEA

Projekt dotyczy zagospodarowania przestrzenie wokół przedszkola, by powstał tu plac zabaw. Trzeba zakupić rury metalowe, elektrody do spawania, wypożyczyć narzędzia, zakupić farby, drut, metal i blachę, gdyż sprzęt na placu zostanie wykonany ręcznie. Projekt realizuje o. Damian Szumski, Misjonarz św. Rodziny.

WYPOSAŻENIE ŚWIETLICY DLA DZIECI W CZKAŁOWIE, KAZACHSTAN

Projekt zakłada zakup 3 szaf, 3 półek, 2 dywanów do sal, zabawek i gier edukacyjnych, 3 puf, artykułów papierniczych, 5 sztuk wrotek, 2 chust edukacyjnych i kostek edukacyjnych dla świetlicy prowadzonej w par. Czkałowo przez siostry Służebniczki NMP. Do świetlicy uczęszcza 40 dzieci w wieku szkolnym. Projekt realizuje s. Joanna Gulcz, służebniczka.

SEMINARIA DLA NASTOLATEK W SHINYANGA, TANZANIA

Projekt dotyczy zorganizowania seminariów dla nastolatek, młodych matek i kobiet, pomagających rozwinąć umiejętności życiowe. Projekt wspiera troskę o higienę i zdrowie. Spotkania zostaną zorganizowane w szkołach i kaplicach dojazdowych. Każda uczestniczka potrzyma zestaw startowy: zeszyty, długopisy, książkę, materiały do rękodzieła. Projekt realizuje Paulina Korneluk, misjonarka świecka SMA.

WYJAZD EDUKACYJNY DLA MŁODZIEŻY Z AIQUILE, BOLIWIA

Projekt dotyczy zorganizowania 2 wyjazdów integracyjnych do miasta dla grupy 28 osób młodzieży z internatu San Francisco de Asis w Aiquile. Projekt realizuje ks. Tomasz Grzyb, fideidonista.

DOPROWADZENIE WODY DO BUDYNKU SZKOŁY W GITEGA, BURUNDI

Projekt dotyczy doprowadzenia rurami wody ze źródła do budynku szkoły podstawowej. Projekt realizuje s. Zygmunta Kaszuba ze Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus.

Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
40 0.172611951828