Dzieło Pomocy
AD GENTES

… dla misji
Start Wydarzenia Projekty O nas Wpłaty Dom Misyjny Linki Misjonarze Kontakt sms

Menu

Projekty

PROJEKTY EWANGELIZACYJNE I BUDOWLANE  2020

ZAKUP KSIĄŻEK LITURGICZNYCH DLA PAR. ST. JUDE KAKOOGE, UGANDA

 Parafia liczy obecnie 14 kościołów filialnych, do których należy po kilka wiosek. Ludzie są ubodzy, ale mają dużo dzieci. Około 300 dzieci otrzymuje rocznie sakrament Chrztu, podobnie jest z I Komunią i bierzmowaniem. Potrzeba do przygotowania „Małe Katechizmy” i „Małe modlitewniki” dla dzieci i młodzieży. Dla filialnych kościołów potrzebne są pomoce liturgiczne „Ekitabo Ky'Omukristu” oraz śpiewniki dla chorych i uczestników liturgii. Ponieważ nasz region jest bardzo ubogi, ludzie nie są w stanie, zebrać pieniędzy na zakup tych pomocy liturgicznych i pastoralnych. Poszczególne koszty i zapotrzebowanie: 1. Mały Katechizm a 2.000 UGX - 400x = 800.000 UGX = 200 Euro; 2. Mały Modlitewnik 2.000 UGX - 400x = 800.000 UGX = 200 Euro; 3. Ekitabo ky'Omukristu a 35.000 UGX - 30x = 1.050.000 UGX = 260 Euro; 4. Śpiewnik a 25.000 UGX - 80x = 2.000.000 UGX = 500 Euro. Projekt realizuje o. Stanisław Strojecki, franciszkanin.

 REMONT I ODNOWIENIE KUCHNI W DOMU PIELGRZYMA W OZIORNOJE, KAZACHSTAN

Obecny dom pielgrzyma funkcjonuje już kilkanaście lat i jego obecny stan, zważywszy na dużą ilość pielgrzymów, wymaga koniecznych remontów i niezbędnego doposażenia w zużywający się sprzęt – naczynia, pościel, meble. Środki pozyskane od pielgrzymów wystarczają  jedynie na pokrycie bieżących opłat jak gaz, prąd, itp. W ramach projektu zostanie przeprowadzony remont kuchni, łazienki i klatki schodowej, zakupiona lodówka, pralka, brakujące poduszki, kołdry i koce oraz naczynia kuchenne. Za projekt odpowiada ks. Wojciech Matuszewski, fideidonista.

 WYMIANA DACHU NA BUDYNKU PARAFIALNYM W KOKSZETAU, KAZACHSTAN

 Parafia Kokszetau dla pielgrzymów to miejsce, gdzie można zatrzymać się na odpoczynek, posiłek czy nocleg. Z racji na centralne położenie miasta, parafii w archidiecezji i dogodnych połączeń komunikacyjnych, tutaj organizowane są formacyjne spotkania dla księży, sióstr zakonnych, dzieci i młodzieży. Potrzeba wtedy wielu miejsc noclegowych. W parafii jest dom w którym wcześniej mieszkały siostry zakonne. Kilka lat temu zamknęły placówkę i wyjechały do Niemiec. Dom, który pozostał nadaje się na miejsce noclegowe dla księży, sióstr zakonnych a przede wszystkim dzieci i młodzieży. Dom wymaga wymiany dachu. Obecny dach pokryty jest eternitem, co stwarza zagrożenia dla zdrowia mieszkańców. W wielu miejscach przecieka woda i zimą jest zimno, ponieważ nie ma termoizolacji dachu. Projekt dotyczy zmiany dachu na budynku parafialnym. Za realizację projektu odpowiada ks. Zbigniew Bogda, fideidonista z diec. warszawsko-praskiej.

 SYSTEM NAWADNIANIA KROPELKOWEGO OGRODU W NAIROBI, KENIA

Misja w Nairobi jest centralnym ośrodkiem dla misji sióstr Misjonarek Św. Rodziny w Kenii. Tutaj odbywają formacje początkową siostry postulantki, odbywają się też szkolenia dla sióstr junioratek, i wiele innych spotkań dla naszych sióstr. Tutaj  siostry przyjeżdżają się podleczyć i odpocząć, aby potem powrócić do misji w buszu i tam służyć ludziom. Dlatego też, staramy się o jak najlepsze warunki bytowe i socjalne dla naszych sióstr i nie tylko. Jednym ze sposobów osiągniecia powyższego celu będzie organiczny ogród warzywny. Za realizację projektu odpowiada s. Ascelina Kowiel, Misjonarka Św. Rodziny.

 DOBUDOWA ZAPLECZA I PRYSZNICA W PEDRO, EKWADOR

 Projekt dotyczy rozbudowy Ośrodka Duszpasterskiego, z którego korzystają dzieci i młodzież. Tu prowadzone są rekolekcje dla rodziców, katechetów, grup istniejących przy parafii, jak również dla pielgrzymów przybywających do Sanktuarium Męki Pańskiej.  W ramach projektu zostanie dobudowane zaplecze i prysznice. Projekt realizuje s. Wiktoria Piasecka, benedyktynka misjonarka.

 MAGIEL DLA PRALNI DOMU ARCHIDIECEZJI W NUR-SULTANIE, KAZACHSTAN

 Dom Archidiecezji Świętej Maryi jest miejscem, w którym na stale mieszka 6 księży. W domu są przyjmowani na nocleg goście z zagranicy, miejscowi księża i siostry zakonne oraz pielgrzymi przyjeżdżający na nocną adorację Najświętszego Sakramentu. Jest tu dom z pokojami gościnnymi dla 35 osób, gdzie są przyjmowane grupy dzieci i młodzieży oraz pojedyncze osoby (mieszkańców różnych parafii). Każdemu z gości zapewnia się pościel i ręczniki, które trzeba każdorazowo prać, suszyć i prasować. Każdego dnia nocuje średnio 6 osób. W skali tygodnia to 42 osoby plus mieszkańcy, w rezultacie cotygodniowo trzeba wyprać ok. 50 kompletów pościeli i ręczników. W ostatnim czasie zepsuł się magiel, przywieziony jeszcze w latach 90 z Polski, nie można go już naprawić. Dlatego pojawiła się potrzeba kupna nowego. Projekt realizuje ks. Tomasz Bartczak, fideidonista z diec. włocławskiej.

 BUDOWA KAPLICY W WIOSCE BOUBA-DZARA, KAMERUN

 Wioska Bouba-Dzara, oddalona 13 km od Figuil, kilkanaście lat temu była małą chrześcijańską wspólnotą z kaplicą, która była wystarczająca. Obecnie liczba wiernych powiększyła się 5 krotnie. Obecna kaplica jest za mała na 150 ochrzczonych i 200 katechumenów. Projekt dotyczy budowy nowej kaplicy o wymiarach 21 na 14 metrów. Za projekt odpowiada o. Alojzy Chrószcz, Oblat NMP.

 BUDOWA SALEK KATECHETYCZNYCH W FIGUIL, KAMERUN

  W ramach projektu oblaci chcą postawić salki katechetyczne, w których będą mogły odbywać się spotkania. Za projekt odpowiada br. Łukasz Biecek, Oblat MNP.

 KONSTRUKCJA DACHU NA NOWEJ PLEBANII W HUANCAVELIA, PERU

Projekt przewiduje budowę nowego domu parafialnego w Surcubaamba. Surcubamba położona jest w Andach Centralnych między 2700 – 4000 m.n.p.m. Należy do niej ok. 50 wiosek. Jest najbardziej oddaloną parafią w diecezji.  W sierpniu rozpoczęto budowę nowej plebanii, prace idą zgodnie z planem, niestety zabraknie pieniędzy na dach. Projekt przewiduje zakup 100 arkuszy blachy. Za realizację projektu odpowiada ks. Grzegorz Łukasik, fideidonista z diec. tarnowskiej.

 WYMIANA DACHU W KOŚCIELE PARAFIALNYM W QUIMILI, ARGENTYNA

 W parafii zaszła wielka konieczność, wręcz paląca, wymiany dachu w świątyni parafialnej, która liczy już ponad 100 lat. Projekt realizuje ks. Józef Przybysz, fideidonista z diec. włocławskiej.

 NAGŁOŚNIENIE DO KOŚCIOŁA W SANTA ROSA, BOLIWIA

 W parafii Santa Rosa, która posiada 40.000 mieszkańców, od 12 lat nie były poczynione żadne prace remontowe. Systematycznie odnawiamy wszystko, ale zmiana nagłośnienia jest kosztowna, ale zarazem bardzo potrzebna. Kościół służy do liturgii i sakramentów, ale także do katechezy, gdyż brakuje pomieszczeń do tego odpowiednich. Zmiana nagłośnienia pozwoli być bardziej słyszalnymi, a przez to misja ewangelizacyjna będzie bardziej skuteczna. Za projekt odpowiada ks. Michał Chromiński, fideidonista z diec. siedleckiej.

 FORMACJA BIBLIJNA WIERNYCH W GITEGA, BURUNDI

Centrum duchowe karmelitów bosych znajduje się na terenie parafii katedralnej w Gitega. Parafianie korzystają z posługi spowiedzi trzy razy w tygodniu. Współpracując z miejscowym proboszczem, karmelici chcą prowadzić formację biblijną wiernych. Tutejsze duszpasterstwo parafialne ogranicza się do tradycyjnych struktur duszpasterstwa sakramentalnego. Widząc potrzebą formacji duchowej szczególnie liderów grup parafialnych, proponują wszystkim chętnym cykl 5 spotkań poświęconych nauce medytacji Słowa Bożego. Centrum dysponuje miejscem sprzyjającym modlitwie i medytacji. Ma także ekipę uformowanych Burundyjczyków, którzy mogą poprowadzić spotkania w ojczystym języku: kiruncii. Jest to propozycja systematycznej nauki modlitwy poprzez kontakt ze Słowem Bożym według metody Lectio divina. Aby uskutecznić w pełni inicjatywę i udostępnić ją dla jak najszerszego grona (szczególnie najuboższych z okolicy) trzeba zakupić 100 egzemplarzy Biblii dla tych, którzy jej jeszcze nie posiadają. Projekt realizuje o. Paweł Porwit, karmelita.

 MONTAŻ INSTALACJI WODNEJ W RUQUST, PAPUA NOWA GWINEA

Kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego zbiera środki na przygotowanie instalacji wodnej w Sanktuarium. Instalacja ma zapewnić swobodny dostęp do wody w celach liturgicznych i dla pielgrzymów. Będzie ona polegać na zainstalowaniu 4 galonów na wodę o pojemności 900 litrów, z instalacją rur doprowadzających i odprowadzających deszczówkę, która poza rzeką w tutejszych, górskich warunkach jest często jedynym źródłem wody pitnej. Wykonanie takiej instalacji, biorąc pod uwagę czas transportu materiałów, plany i czas wykonania samej instalacji zajmie ok. 5 miesięcy. Za realizację projektu odpowiada o. Bogdan Świerczewski, CSMA.

 ZAKUP ŁAWEK DO KOŚCIOŁA W SANTA CRUZ, BOLIWIA

 Kaplica św. Franciszka z Asyżu była konsekrowana 31 lipca 2000 r. Od pierwszego roku funkcjonowania jest kościołem parafialnym nowej parafii utworzonej na peryferiach ponad dwumilionowego Santa Cruz de la Sierra. W minionych latach udało się, dzięki mieszkańcom i darczyńcom odnowić kościół, zarówno od zewnątrz jak i wewnątrz. Zaistniała potrzeba zakupu nowych ławek do kościoła – 20 szt. Projekt realizuje ks. Szymon Żurek, fideidonista.

 POMOC W WYPOSAŻENIU ŚWIETLICY I KUCHNI DLA MIGRANTÓW I NIEPEŁNOSPRAWNYCH W ORURO, BOLIWIA

 Na prośbę biskupa diecezji Oruro – o. Krzysztofa Białasika, siostry werbistki otworzyły wspólnotę w Oruro. Biskup poprosił, aby zorganizowały duszpasterstwo dla migrantów. Na ten cel diecezja przeznaczyła teren i budynki: kuchnię, świetlicę, ubikacje, prysznice i mały dom mieszkalny. Wszystkie budynki wymagają remontu i wyposażenia. W pierwszej kolejności siostry chcą odnowić i wyposażyć świetlicę i kuchnie, która będzie służyła nie tylko migrantom, ale też będzie otwarta dla potrzebujących dzieci, niepełnosprawnych i ludzi starszych. Projekt realizuje s. Elżbieta Przybył ze Zgromadzenia Służebnic Ducha Świętego.

 ELEKTRYFIKACJA CENTRUM SZKOLENIA ŚWIECKICH W PARAFII YOBAI, PAPUA NOWA GWINEA

 Zdecydowaliśmy się na zainstalowanie systemu solarnego. Inwertor został zainstalowany 1 lutego i system paneli słonecznych działa dostarczając do 3kVA energii elektrycznej 24 godziny na dobę. Pozostaje wymiana kabli pomiędzy budynkami oraz w holu, w  pastoralnym centrum, kościele  i domu parafialnym. Istniejące kable  zostały zainstalowane 50 lat temu, są przerdzewiałe i nadają się tylko do wymiany. Wraz wymianą kabli potrzebna jest wymiana starych  świetlówek, często zepsutych, na nowe, energooszczędne, aby cała instalacja była bezpieczna i wydajna. Za projekt odpowiada o. Grzegorz Kubowicz, Werbista.

 ZAKUP PRZENOŚNEGO ZESTAWU NAGŁAŚNIAJĄCEGO, WZMACNIACZA I MIKROFONÓW DLA PARAFII SAN RAMON, BOLIWIA

Celem projektu jest zakup przenośnego sprzętu nagłaśniającego i wzmacniacza. Parafia San Ramon nie posiada wystarczających środków finansowych potrzebnych do realizacji zamierzonego projektu. Brak nagłaśniającego wręcz uniemożliwia sprawne funkcjonowanie zwłaszcza pielgrzymek, w których uczestniczy znaczna liczba wiernych.  Ufamy, że dzięki zakupionemu sprzętowi będziemy mogli z łatwością animować i prowadzić wyżej wspomniane wydarzenia o charakterze duszpasterskim i ewangelizacyjnym. Niewątpliwie sprzęt ten pomoże w prowadzeniu modlitw, śpiewów, rozważań i szeroko pojętej animacji ewangelizacyjnej, w których będą mogli aktywnie uczestniczyć wszyscy obecni. Projekt realizuje o. Radosław Słowik, misjonarz.

 DOPOSAŻENIE OŚRODKA W BAB AS-SBEA, HOMS I REMONT DACHU, SYRIA

Realizacja projektu umożliwi pozyskanie brakującego sprzętu niezbędnego do kontynuowania (edukacyjnych i formacji duchowej), zapewnienie podstawowego bezpieczeństwa i higieny beneficjentów. Wyposażenie (obejmuje: zakup stołów, mebli pod umywalkę w łazienkach i szafkach pomieszczenia edukacyjnego, zakup składanej rampy dla osób niepełnosprawnych, cooler z filtrem do oczyszczania wody oraz multi narzędzia prac naprawczych i remontu dachu. Za realizację projektu odpowiada o. Andrzej Gryz, Jezuita.

 ZAKUP DODATKOWEJ FELGI, 2 OPON, 6 DĘTEK, MASOMELOKA, MADAGASKAR

 Projekt zakłada zakup dodatkowej felgi, 2 opon, 6 dętek do samochodu, którym poruszają się misjonarze, oraz pomoc w naprawie starych, które można by było użyć jako zapas i rezerwę. Do tej pory używamy opony bezdętkowe, nie najlepsze wyjście jak na busz, raz przebite, niemożliwe do naprawy w Masomeloka, dętki można zawsze próbować skleić na miejscu. Projekt realizuje o. Bogusław Guzik, Oblat NMP.

 WYPOSAŻENIE 4 SAL KATECHETYCZNYCH W CONCEPCION, BOLIWIA

Celem projektu jest wyposażenie 4 sal, w których odbywają się katechezy do pierwszej Komunii Świętej, bierzmowania, a także formacja liderów poszczególnych wspólnot należących do naszej parafii. Trzeba zakupić projektor do każdej z sal oraz do kościoła. Projekt realizuje ks. Tomasz fajt, fideidonista z diec. tarnowskiej.

 REKOLEKCJE EWANGELIZACYJNE MŁODYCH TALITHA KUM, TAJPEJ CITY, TAJWAN

 Projekt dotyczy dofinansowania rekolekcji ewangelizacyjnych prowadzonych przez wspólnotę Talita kum i dominikanów na Uniwersytecie Fu Jen w Tajpej City. Projekt realizuje o. Wojciech Gołubiewski, dominikanin.

 FORMACJA GRUP BOŻEGO MIŁOSIERDZIA I EUCHARYSTYCZNEJ GRUPY MŁODZIEŻY, FIGUIL, KAMERUN

 W projekcie przewidziane są sesje formacyjne, rekolekcje i pielgrzymki oraz kongres grup miłosierdzia Bożego na terenie Kamerunu. Poza tym trzeba materiałów formacyjnych, które pomogą przygotować liderów tych grup. Za projekt odpowiada s. Benigna Boguszewska, służebniczka NMP.

 SPRZĘT DO NAGRYWANIA AUDIO-REALIZACJA DŹWIĘKU, NUR SULTAN, KAZACHSTAN

 Rozlegle tereny, ogromne odległości, brak kapłanów zmusiły księży biskupów do zorganizowania MEDIA CENTRUM. Nowa struktura ma za zadanie nie tylko zbierać informacje o wydarzeniach w naszym kościele ale także je przekazywać . Główne zadanie to montaż programów edukacyjnych, katechez skierowanych nie tylko do wspólnot katolickich ale głównie do wszystkich mieszkańców Kazachstanu, tak w języku rosyjskim, jak i w języku kazachskim. Sprzęt video już jest. Projekt dotyczy zakupu sprzętu audio. Projekt realizuje ks. Piotr Pytlowany, fideidonista z arch. przemyskiej.

 ROBOTY WYKOŃCZENIOWE W CENTRUM PARAFIALNYM W ATKAU, KAZACHSTAN

 Budynek centrum duszpasterskiego składa się z czterech kondygnacji. Powierzchnia zabudowy wynosi około 187 m2. Ogólna powierzchnia użytkowa domu wynosi około 600 m2. 1. Podpiwniczenie: W podpiwniczeniu mieszczą się dwie sale dla zajęć socjalnych i duszpasterskich, pomieszczenia magazynowe, szatnia, toalety. 2. Parter: Na parterze przewidziana jest kaplica domowa, kuchnia, jadalnia, zakrystia, biuro parafialne. 3. I piętro przeznaczone jest na mieszkania dla księdza proboszcza, wikariusza i pokoje dla gości. 4. Poddasze użytkowe: na poddaszu przewidziane są pokoje gościnne. W związku z tym, że Aktau leży nad morzem, planujemy wykorzystywać budowane centrum jako dom dla rekolekcji i wypoczynku dla dzieci, młodzieży i starszych. Projekt dotyczy pomocy w wykończeniu domu katechetycznego. Za realizację odpowiada ks. Adam Kalinowski, fideidonista.

 ZAKUP TANKU 2000 L I INSTALACJA PIORUNOCHRONU, BUJUMBURA, BURUNDI

 Projekt zakłada montaż nowego 2000 litrowego tanku na wodę oraz zainstalowanie piorunochronu. Za realizację projektu odpowiada s. Karolina Krystyna Giża, kanoniczka.

 WYPOSAŻENIE SZKOŁY W BIBLIĘ I KATECHIZMY ORAZ KSIĄŻKI RELIGIJNE W KIMBE, PAPUA NOWA GWINEA

 Projekt ten związany jest z katolicką szkołą w Kimbe. Jego celem jest zakup wyposażenia szkoły (12 klas) w Biblię, katechizmy i książki do nauczania religii. Za projekt odpowiada ks. Jacek Kędzior, fideidonista z diec. rzeszowskiej.

 WĘGIEL NA OGRZEWANIE KAPLICY W NOWOKUBANCE, KAZACHSTAN

 Kaplica w Nowokubance to bardzo duży budynek, który składa się z trzech części: sali na spotkania, części sakralnej, i części mieszkalnej. Ogólna powierzania budynku to 608 m. Prjekt dotyczy pokrycia kosztów ogrzewania. Za realizacje projektu odpowiada ks. Leszek Smakosz, Księża Misjonarze.

 ZAKUP AGREGATU PRĄDOTWÓRCZEGO DLA PRACOWNI HAFTU I SZYCIA W AYOS, KAMERUN

Projekt dotyczy zakupu większego agregatu prądotwórczego do pracowni haftu i szycia. W tej chwili pracuje tam 40 dziewcząt. Za projekt odpowiada s. Danuta Ziomek, Siostry Opatrzności Bożej.

 WYPOSAŻENIE CENTRUM REKOLEKCYJNEGO W BAFOUSSAM, KAMERUN

 Wsparcie z projektu posłuży na zakup 50 materaców i 20 koców, które będą wykorzystane w czasie rekolekcji młodzieżowych, kolonii wakacyjnych i różnych sesji parafialnych organizowanych na terenie parafii. Parafia ma 4 wioski dojazdowe. Ze względu na duże odległości sesje formacyjne organizowane są z noclegami. Za realizację projektu odpowiada s. Małgorzata Bąk, Michalitka.

 POMOC W BUDOWIE „DOMU KATECHEZY” W MONASAO, RCA

 Dom dla katechety będzie budynkiem o powierzchni 140 m2. Wybudowanie zajmie 1 rok wraz z wyposażeniem. Budowa będzie przebiegać system gospodarczym z zatrudnieniem miejscowych pracowników. Dom będzie składał się z dwóch sal katechetycznych i salki, gdzie będą odbywać się kursy szycia dla dziewcząt oraz będą maszyny do szycia dla tych dziewcząt, które już potrafią szyć. Z projektu zostanie dofinansowane postawienie fundamentów. Projekt realizuje ks. Wojciech Lula SMA.

 FORMACJA KATECHISTÓW ŚWIECKICH W GAROUA, KAMERUN

Projekt dotyczy zakupu materiałów i pomocy dydaktycznych dla permanentnego dokształcania katechetów w Garoua. Za realizację projektu odpowiada s. Felicyta Gubiec, dominikanka.

I ETAP EWANGELIZACJI W DZIELNICY VIRGINIA

Projekt dotyczy zakupu tuszu do drukarki, papieru, śpiewników, różańców, obrazków z modlitwami, katechizmów dla dzieci, modlitewników i drewnianego tabernakulum z instalacją i zabezpieczeniem. Wszystko to posłuży wyposażeniu kaplicy. Projekt realizuje s. Janina Samolewicz.

 MATERIAŁY NA DACH KOŚCIOŁA W MINKAMA (KAMERUN)

Projekt pozwoli na zakup 250 sztuk łat o wymiarach 4 m długości o przekroju 7 na 8 cm oraz części tzw. planches de rive 4 m długości o przekroju 2,5 na 20 cm. Pozwoli to na prace przy więźbie dachowej, krycie blachą i wykonanie sufitów w kościele. Za projekt odpowiada ks. Krzysztof Pazio, marianin.

 

WYPOSAŻENIE KUCHNI W DOMU PARAFIALNYM W SUCRE (EKWADOR)

Celem projektu jest zakup lodówki oraz kuchenki gazowej, oraz szafek i drzwi, przerobienie instalacji elektrycznej w domu parafialnym św. Ignacego w Sucre (Ekwador). Poprawi to stan pomieszczenia. Trzeba też pomalować ściany i sufit kuchni, zakupić sprzęty kuchenne, blender oraz bardzo duże garnki. Projekt realizuje ks. Szymon Piękoś, fideidonista.

 TYNKOWANIE I MALOWANIE PREZBITERIUM W LILONGWE (MALAWI)

Po powiększeniu kościoła parafialnego w Lilongwe zrodziła się konieczność wymiany starego dachu oraz otynkowania i pomalowania ścian kościoła i prezbiterium. Projekt służy zakupieniu cementu, piasku rzecznego, wapna i farby. Projekt realizuje o. Paweł Patyk, Misjonarz Afryki.

 WYPOSAŻENIE CENTRUM REKOLEKCYJNEGO W ATOK (KAMERUN)

Projekt dotyczy wyposażenia w meble domku dla rekolekcjonisty w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Atok. Jest to miejsce na indywidualne rozmowy z rekolekcjonistą. Projekt realizuje o. Franciszek Filipiec, marianin.

 PRZEBUDOWA SALEK KATECHETYCZNYCH W NOBOA (EKWADOR)

Projekt zakłada przebudowę salek, by zapewnić grupie dzieci oddzielną salkę. Trzeba przerobić niektóre części domu katechetycznego, które służyły jako składowiska niepotrzebnych rzeczy, wymienić dach, instalacje elektryczną, pomalować i zakupić wyposażenie (krzesła i stoliki). Za projekt odpowiada ks. Łukasz Więcław, fideidonista.

 REMONT KUCHNI WIĘZIENNEJ W BAFOUSSAM (KAMERUN)

Projekt dotyczy remontu kuchni więziennej, która uległa zniszczeniu podczas huraganu. Porwał on dach, a ulewne deszcze zalewają pomieszczenia. Za projekt odpowiada s. Ortencja Żak, pallotynka.

 WYPOSAŻENIE KANCELARII W NOWEJ PARAFII W SANTA CRUZ (BOLIWIA)

 Celem projektu jest stworzenie kancelarii parafialnej w nowej parafii. Trzeba zakupić potrzebne księgi, dokumenty, pieczątkę, komputer i drukarkę. Niezbędne są również meble. Projekt realizuje ks. Sławomir Cimochowski, fideidonista.

 WYPOSAŻENIE KOŚCIOŁA W ŁAWKI W SAN ISIDOR – ORURO (BOLIWIA)

Potrzeba zakupić 18 ławek drewnianych do kościoła parafialnego. Projekt zakłada zakup 9 ławek z klęcznikami (długość 2,7 m). Ławki zostaną wykonane z drzewa cedrowego. Projekt realizuje ks. Wojciech Szypulewski, fideidonista.

 REMONT SAL KATECHETYCZNYCH W DIMAKO (KAMERUN)

Projekt dotyczy remontu 3 klas, w których ma miejsce katecheza parafialna. Trzeba naprawić tynki, pomalować ściany od zewnątrz i wewnątrz. Budynki nie były remontowane od 10 lat. Projekt realizuje s. Danuta Zięba, karmelitanka.

 PANELE SŁONECZNE DLA PARAFII BREU (PERU)

Instalacja paneli słonecznych pozwoli na pracę duszpasterską także wieczorami. Do tej pory misja mogła korzystać z prądu tylko w określonym czasie. Projekt realizuje ks. Tomasz Cieniuch, fideidonista.

SUFIT I OKNA DLA KAPLICY W INGENIERO (ARGENTYNA)

Projekt zakłada wykonanie sufitów oraz okien bocznych w powiększonej kaplicy w Ingeniero. Trzeba zakupić 25 belek 5 m, deski, gwoździe, wykonać sufit oraz wmurować okna. Projekt realizuje ks. Adam Rudnicki, fideidonista.

 WYMIANA DACHU NA KAPLICY W SALVADOR (BRAZYLIA)

Projekt dotyczy wymiany dachu na kaplicy filialnej w par. Matki Bożej gromnicznej w Salwadorze, w dzielnicy Pituaeu. Trzeba zastąpić zwykłą dachówkę dachówką ceramiczną, małych rozmiarów oraz dachówką PCV dużych rozmiarów i dobrej wytrzymałości. Trzeba również wymienić dach w salce przylegającej do kaplicy i niewielkiej zakrystii. Projekt realizuje o. Mirosław Juruś, redemptorysta.

 KOMPUTER DLA PRACY PASTORALNEJ W YAOUNDE (KAMERUN)

Projekt dotyczy zakupu komputera dla kancelarii par. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Yaounde, gdzie posługują siostry ze Zgromadzenia Służebniczek Śląskich. Za projekt odpowiada s. Dorota Wilczek, służebniczka śląska.

 SPOTKANIA FORMACYJNE I KATECHETYCZNE W BOUAR (RCA)

W ramach projektu zostanie zakupione Pismo Św. w jęz. sango, katechizmy i modlitewniki, które będą wykorzystywane podczas spotkań formacyjnych dla żon katechistów i tancerek ze służb liturgicznych. Trzeba również zakupić żywność i materiały edukacyjne na czas szkolenia. Projekt realizuje s. Anna Jachimek, pasterzanka.

 INSTRUMENTY MUZYCZNE DLA PAR. CHAVES (BRAZYLIA)

Projekt dotyczy zakupu instrumentów muzycznych dla członków zespołu muzycznego, odpowiedzialnego za liturgię w kościele oraz odnowienia nagłośnienia parafialnego. Trzeba wymienić mikser nagłaśniający, ponieważ często zawodzi podczas celebracji. Projekt realizuje ks. Michał Mikulski, fideidonista.

 REMONT SAL KATECHETYCZNYCH W QUIMILI (ARGENTYNA)

Projekt dotyczy remontu prawie 100. letniego budynku na potrzeby katechetyczne parafii. Trzeba wymienić dach, rynny oraz dokonać remontu w środku. Projekt realizuje ks. Józef Przybysz, fideidonista.

Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
41 0.042892932891846